fbpx

Dorota Chojnowska

Antropolog kultury, dziennikarka i włóczykij. Od ponad dziesięciu lat samotnie jeździ po najróżniejszych zakątkach świata, gdzie stara się przede wszystkim spotkać z ludźmi – bo bardziej od zabytków interesuje się codziennym życiem. Rozmowy i sytuacje, które wydarzają się jej po drodze opisuje na swoim blogu www.alepieknyswiat.pl. Dorota opowieściami o swoich podróżach dzieliła się też z widzami TVN i TVP oraz słuchaczami rozgłośni radiowych – Radiowej Czwórki, Tok FM czy Radia Campus. Swoje teksty publikuje między innymi w Magazynie Kontynenty i National Geographic Polska. Za samotną podróż po Iranie na bambusowym rowerze została w tym roku nominowana do nagrody Travelera w kategorii „Podróż roku” przez Magazyn National Geographic Polska. Kilka miesięcy temu na bambusowym rowerze odkrywała Szkocję.

Strona autorki: ALE PIĘKNY ŚWIAT.

 

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

Grzegorz Baltazar Kajdrowicz

Grzesiek, choć od ponad 25 lat używa imienia Baltazar, znany w Przemyślu z czasów licealnych jako Koniu lub zwierzę na dwie litery czyli Qń, urodził się 13 w piątek. Co prawda niewiele po północy, ale jednak był już 13 w piątek. Data ta determinowała jego życie i to bynajmniej nie chodzi o bycie pechowcem.
Po ukończeniu studiów na krakowskiej Akademii Górniczo - Hutniczej, przeniósł się do Warszawy, gdzie żył i pracował do października 2015 roku, by wrócić z powrotem w rodzinne strony, do najpiękniejszego z miast jakie widział, do Przemyśla.
Od niepamiętnych czasów naprawiał i składał rowery. Swojemu koledze z ulicy potrafił sprzedać składaka przerobionego na przerzutki i nie miało znaczenia, że łańcuch przeskakiwał. Marketing był najważniejszy.
Jego pierwszym rowerem górskim, był samodzielnie złożony na stalowej ramie, piastach od motoroweru Simson i klamkach hamulcowych od motoru Java, pancerny rower wagi co najmniej 6*XL. Tym cudem pokonał trasę z Przemyśla do Sanoka, ale wrócić już nie miał siły. To zmotywowało go do pracy nad kondycją i dzięki temu w przyszłości mógł pokonywać o wiele dłuższe trasy na o wiele cięższym sprzęcie.

W swoim dotychczasowym życiu odbył wiele wypraw rowerowych po 5 Kontynentach (czasami zsiada z roweru, jak w przypadku Etiopii) m.in.:
Wiedeń - Chamonix przez 20 wysokogórskich przełęczy alpejskich w tym 13 powyżej 2 tys. m n.p.m. z Passo dello Stelvio (2758), a także Wenecja - Budapeszt wraz z Alpami Julijskimi w Słowenii i Dolomitami we Włoszech. W 1999 r. przejechał przez wysokogórskie obszary wulkanicznego archipelagu Wysp Kanaryjskich oraz przełęcze szwajcarskich Alp. W roku 2000 celem rowerowych wojaży była Turcja. W 2001 roku odwiedził Norwegię. W 2002 przejechał przez Góry Skaliste Kanady. Na przełomie roku 2004 i 2005 przejechał Nową Zelandię, która była jego wielkim marzeniem i wyzwaniem. W 2006 odwiedził Kirgizję a rok później ponownie Norwegię. Wyprawa w 2008 roku odbyła się w do Maroka. W 2009 roku ruszył śladami wypraw krzyżowych do Syrii i Jordanii, rok później w maju odwiedził jedną z przepięknych Wysp Kanaryjskich - Fuertaventure, a we wrześniu 2010 roku przejechał w szerz Madagaskar. W 2012 ponownie wrócił do Maroka, a we wrześniu przejechał przez Albanię. W 2013 roku objechał jezioro Bajkał. W roku 2015 po raz trzecie odwiedził Maroko. Współautor kilku książek podróżniczych w tym "Podręcznika Przygody Rowerowej".
Uwielbia Łemkowszczyznę i Huculszczyznę na Ukrainie. Świetnie czuje się w klimatach krajów postsowieckich.

Jego wielkim marzeniem jest przejechać od północy po Przylądek Horn wszystkie Ameryki.

Ma trzy dewizy: "bo liczą się ludzie w drodze i droga w ludziach" | "nie czyń priorytetu z kogoś, kto ma cię tylko za opcję" oraz "Nieważne ile było porażek. Pomyśl o tym, ile jeszcze czeka
Cię w życiu zwycięstw"
Oprócz rowerowych wojaży lubi dobre surowe warzywa i mądre i inteligentne rowerzystki :).

Strona autora: www.turystykarowerowa.eu lub www.orbit.pl

 

Julia Witczuk, Stanisław Pagacz

Autorzy z zawodu zoolodzy, pracownicy Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN. Zafascynowani przyrodą regionów górskich i borealnych oraz kulturą ludów północy od dwudziestu lat podróżują po górach Europy Wschodniej, Azji i Ameryki Północnej. Autorzy dwóch przewodników turystycznych po regionie Bajkału, albumu fotograficznego "Syberia. W nadbajkalskiej krainie Buriatów" oraz licznych artykułów prasowych. Podróże i fotografowanie łączą z pracą przy badaniach górskich zwierząt. Autorzy na stałe mieszkają w Bieszczadach, gdzie prowadzą gospodarstwo agroturystyczne "Chata na szlaku". 

Piotr Michalski

Autor urodzony w 1968 roku w Przemyślu. Wykształcenie średnie techniczne, zawodowo technik elektryk, z zamiłowania przewodnik turystyczny i fotograf – amator.
Moja przygoda z fotografią zaczęła się blisko 20 lat temu. Początkowo dokumentowałem wydarzenia i imprezy rodzinne, później przyszedł czas na fotografię krajobrazu, przyrody i archi-tektury. Od kilku lat łącząc historię regionu i fotografię staram się dokumentować detale architektoniczne, techniczne przemyskich ulic budynków i budowli.
Będąc od 22 lat przewodnikiem nie ukrywam, że jest mi trochę łatwiej szukać tych detali, ale często zdarza się że idąc na spacer z aparatem odkrywam niektóre obiekty na nowo.

Wyróżnienia i nagrody:

Październik 2011r.
Honorowe wyróżnienie Międzynarodowej Federacji Fotograficznej FIAP w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym „Tylko Jedno Zdjęcie 2011” organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury i Klub Fotograficzny Atest 70 w Jarosławiu za pracę „Miejski Pejzaż”.

Grudzień 2011r.
I wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Podkarpacka przestrzeń w obiektywie” organizowanym przez Podkarpacką Organizację Turystyczną za pracę „Kościelne wieże”.

Październik 2014r.
II miejsce w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Budowle obronne” Wrocław 2014.

Wystawy:
- 29.10-25.11.2011r. „Galeria Rynek 6” w Jarosławiu - Wystawa pokonkursowa „Tylko Jedno Zdjęcie 2011”.
- 10.11-30.11.2011r. „Galeria Rynek 6” w Jarosławiu - Wystawa pokonkursowa „Tylko Jedno Zdjęcie 2012”.
- Marzec – Kwiecień 2012r. Klub Salezjańskie – Wystawa pokonkursowa „Przemyśl – miasto wielokulturowe”.
- 09.09-01.10.2014r. Centrum Kulturalne w Przemyślu Galeria Hol Wystawa „Archi-tektura i zabytki Przemyśla ”.
- 24.10-16.11 2014r. Pomieszczenie wystawowe - Galeria Sanowa w Przemyślu. - Wystawa „Przemyśl w obiektywie”-
- Grudzień 2014 - Wrocław - Wystawa pokonkursowa „Budowle obronne” 2014.
- Grudzień 2014 - Spółdzielczy Dom Kultury w Tychach - Wystawa pokonkursowa „Mgłą otulone”.
- 23.05. 2015 – „Stara Kopalnia” Wałbrzych Biennale Fotografii Krajoznawczej.
- 27.06-31.08 2015r. - Wystawa „Moje miasto” - Przemyskie Podziemia Rynek 1.

Autora można "spotkać" na fejsbukowej stronie

Przemysław PePe Pawłucki

Autor urodzony w Przemyślu w złotych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Z wykształcenia ekonomista, z zawodu doradca finansowy, z zamiłowania włóczęga i fotograf.
Od chwili gdy mając 3 latka wykorzystał nieuwagę dorosłych, wytargał swój pierwszy rowerek marki bobo na ślizgawkę i z niej zjechał wywołując u mamy „zawał serca” i konieczność zużycia kilku plastrów, zrodziła się u niego rowerowa pasja. W 1993 roku wyruszył na swoją pierwszą dużą wyprawę rowerową, trochę przypadkowo do Norwegii. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Od tamtej pory wraca do Kraju Wikingów kiedy tylko nadarza się okazja. Inne ulubione kierunki rowerowych wojaży to Islandia, Wyspy Kanaryjskie, najwyżej położone drogi Europy w Alpach, Pirenejach i górach Sierra Nevada. Jest pierwszym polskim członkiem francuskiego kolarskiego Club des Cent Cols (Klubu Stu Przełęczy). A dlaczego na rowerze? Bo – jak mówi – to smakowanie każdego przejechanego metra, wsłuchiwanie się w bicie własnego serca, wiatr we włosach, bliski kontakt z naturą. Z rowerowego siodełka można dostrzec wiele rzeczy, które umykają uwadze, gdy podróżuje się np. samochodem. Jest to również wspaniały sposób na realizowanie innej pasji – fotografowania. Dwukrotnie nagrodzony w konkursie „Podróżnik roku” organizowanym przez Magazyn Turystyczny „PODRÓŻE”. Współautor kilku książek podróżniczych, autor wielu artykułów prasowych. Ma na koncie kilka wystaw fotograficznych i pokazy slajdów.

Dziełem Autora są: Dania, Finlandia, Szwecja, Norwegia - zdobycie Przylądka Północnego (Nordkapp), dotarcie na krańce Laponii, aż pod granicę norwesko - rosyjską (Kirkenes), pionierska w polskiej turystyce rowerowej jazda po Spitsbergenie, w 1997 r. eksploracja Wysp Owczych i Islandii, w 1998 r. przejazd przez najwyższe drogowe przełęcze Europy położone w Alpach, Pirenejach i górach Sierra Nevada na południu Hiszpanii (Pico del Veleta - najwyższa droga Europy 3470 m n.p.m.). Rok 2000 to niezapomniana podróż po wiosennej Norwegii, rok 2001 - ponowna, tym razem samotna wyprawa na Islandię (przejazd przez wnętrze Islandii najdłuższą i najtrudniejszą trasą, dotarcie na najbardziej na zachód wysuniętą krawędź Europy). Rok 2002 – samotnie w Alpy, rok 2003 wspólnie z Krzyśkiem w Dolomity. Kolejne wyprawy: 2004, 2007 i 2008 – Norwegia, 2006 - Alpy (Austria, Włochy i Szwajcaria). Lata 2009-11 to zimowy „Projekt Kanary”. Zaliczone wszystkie główne wyspy - Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, Gomera, El Hierro i La Palma. W roku 2012 odwiedził – dla odmiany – Norwegię. Największe „rowerowe” marzenie - Patagonia i Ziemia Ognista.


Wraz z dwoma przyjaciółmi tworzy Grupę Rowerową GLOB.